Łowicz to zabytkowe miasto, które cieszy oczy niejednego turystę. Łowicz to także cząstka dawnej Polski, nie każdy zna jej całe dzieje, ale jak już raz przyjedzie się do Łowicza, to nie chce się stąd wyjeżdżać. Łowicz to przede wszystkim Stary Rynek, Ratusz, Katedra i Muzeum Łowicza. Stary Rynek to przede wszystkim dawne kamieniczki miasta, puby, restauracje, w tych okolicach niegdyś mieszkali sławni artyści, malarze i pisarze oraz nawet politycy. Rynek w Łowiczu to trójkąt z zabudowaniami wokół niego, jest to zabytek nie tylko na skalę krajową, ale i międzynarodową.
Miejsca, które są często odwiedzane to także Baszta Miejska, Pałacyk generała Klickiego, Kaplica habsburska, oraz niesamowite ruiny zamku arcybiskupów i prymasów Polski.

W Łowiczu organizowane są także ciekawe imprezy, takie jak Jesienne Maratony, Jarmark Łowicki, Juwenalia Studenckie, Rajdy, oraz wiele imprez kościelnych. Tylko w Łowiczu zobaczyć można Muzeum, a raczej skansen z eksponatami łowickiej kultury i sztuki.
A oto kilka tras spacerowych po mieście:

  • Łowicz – Jastrzębia – Pilaszków – Dąbkowice Górne – Jezioro Okręt – Błota Krępskie – Domaniewice. Na szlaku tym zwiedzić można Ratusz, Katedrę i Kościół Św. Ducha
  • Łowicz – Zielkowice – Arkadia – Nieborów – Bednary.
  • Łyszkowice – Kuczków – Seligów – Bobiecko – Polesie – Bełchów, na tym szlaku warto odwiedzić kompleks zabudowań dawnej fabryki cukru i rafinerii „Irena” oraz kilka okolicznych młynów.
  • Walewice – Sobota – Sobocka Wieś – Urzecze – Wierznowice – Mystkowice – Bocheń – Ostrów – Otolice i z powrotem do Łowicza.