Kaplica Karola Scheiblera znajduje się na Starym Cmentarzu w Łodzi. Jest to nagrobna kaplica, mauzoleum na miejscowym cmentarzu. Pomnik ten uważany, jest za jedno z piękniejszych dzieł cmentarnych XX wieku. Kaplica została zbudowana w 1888 roku według zaleceń dwóch artystów: Edwarda Lilpopa i Józefa Dziekońskiego.

W Kaplicy tej pochowany został sam Karol Scheibler, który był czołowym łódzkim fabrykantem. W Kaplicy też pochowani są jego bliscy. Budowla to przede wszystkim wysoka ażurowa wieża, z łupkowym dachem, gdzie obok niej stoją dwie marmurowe rzeźby. Rzeźby to Anioł Śmierci i Pieta. Nic wiec dziwnego, że Kaplica Scheiblera jest symbolem łódzkiego cmentarza. Kaplica zbudowana został z piaskowca, a w oknach można podziwiać kolorowe witraże, na zewnątrz ustawione są figury ośmiu aniołów, grających na różnych instrumentach.

W tej kaplicy jest wiele ciekawych historii związanych z budowlami takimi jak: Katedra Św. Szczepana w Wiedniu, czy też Kaplica Sainte-Chapelle w Paryżu, wykonawca kaplicy w Łodzi wzorował się na tych dwóch miejscach. Dlatego i łódzka kaplica, jest zabytkiem na skalę światową.